Швеція допоможе Україні у реформуванні національної системи управління відходами за європейськими стандартами


Уряд Швеції запустив новий проєкт технічної допомоги Україні - «Посилення управління побутовими відходами на 2024-2027 роки».


Основні напрямки співпраці у рамках проєкту обговорила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук із представниками Посольства Королівства Швеція в Україні, Асоціації управління відходами Швеції Avfall Swerige,  організації, що опікується місцевим самоврядуванням та представляє шведські муніципалітети Salar International, а також з командою проєкту. 


“Для України дуже важлива допомога Швеції, особливо зараз, в умовах війни, коли ми боремося за наше майбутнє. Це майбутнє також включає чисте довкілля та екологічну безпеку. Тож серед наших пріоритетів - посилювати та розвивати національну політику у цих питаннях. Досвід та експертизу Швеції у сфері управління відходами важко переоцінити і вони дійсно цінні для нашої країни на шляху до ЄС та практичних результатів розпочатої реформи”, - наголосила Світлана Гринчук.  


«Посилення управління побутовими відходами в Україні на 2024-2027 роки» - багаторічна комплексна програма міжнародної технічної допомоги, яку імплементуватимуть Avfall Swerige та Salar International. 


Програма створена Урядом Швеції як результат досягнутих домовленостей під час робочого візиту Президента України Володимира Зеленського до Швеції два роки тому. Шведські експерти проаналізували ситуацію з відходами в Україні та визначили напрями співпраці. А у липні поточного року Програму схвалило Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку SIDA.

 

Програма складатиметься з десяти компонентів, які реалізовуватимуться на національному та регіональному рівнях. Серед них, наприклад:

 ⏺ нові підходи до тарифоутворення у сфері управління відходами, а також впровадження в Україні принципу “забруднювач платить”;

 ⏺ планування управління відходами за європейськими стандартами. Зокрема, допомога регіонам у розробці регіональних та місцевих планів; 


За словами Світлани Гринчук, від якості розробки таких планів залежатиме зацікавленість інвесторів працювати в Україні:


“Нам важливо мати детальні якісні регіональні та місцеві плани управління відходами. Вони стануть тією пропозицією, під яку зможемо знайти інвесторів”, - зазначила Міністр. 


Також серед компонентів, над якими працюватиме Проєкт:

 ⏺ обробка біологічних відходів. Підготовка керівних принципів з урахуванням досвіду європейських країн;

 ⏺ впровадження в Україні розширеної відповідальності виробника;

 ⏺ впровадження системного підходу щодо зменшення обсягу газів, які утворюються на полігонах. За експертними оцінками, 4-5% світових обсягів газів утворюються саме на полігонах України. Цей показник можна скоротити удвічі, якщо встановити відповідне обладнання на 400-500 найбільших українських полігонах;

 ⏺ організація надання допомоги у вигляді певного обладнання від шведських муніципалітетів українським, із можливістю залучення й інших європейських країн тощо.

 

Також у рамках Програми планується реалізувати чотири пілотні проєкти на місцях за кластерним принципом, налагодити діалог та обмін досвідом між українськими та шведськими муніципалітетами та підготувати відповідні інвестиційні кейси.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці